Badania obserwacyjne: czym są i jak je przeprowadzić?
Badania obserwacyjne: czym są i jak je przeprowadzić?
Skoncentrowanie się na badaniach obserwacyjnych zawierających się w epidemiologii analitycznej jednocześnie kładzie się nacisk na badania przyczynowo – skutkowe. Badania analityczne pozwalają na wskazanie czynnika ryzyka, który rozumiany jest jako indywidualna cecha korespondująca ze stylem życia, narażeniem środowiskowym bądź też jest cechą wrodzoną, odziedziczoną.
Jak dzielą się badania?
W skład badań epidemiologicznych zalicza się badania opisowe i badania analityczne. W skład badań analitycznych wchodzą badania obserwacyjne analityczne, w których wyróżnia się badania:
- kohortowe;
- przekrojowe;
- kliniczno-kontrolne (retrospektywne);
- ekologiczne.
Czym są badania przekrojowe?
Jeśli chodzi o trzy pierwsze badania wymienione powyżej to zawsze dotyczą one zbierania danych indywidualnych, a następnie są one interpretowane jako dane grupowe. Do zalet badań przekrojowych zalicza się:
- łatwość oceny częstości zjawisk;
- niski koszt badania;
- szansę tworzenia hipotez badawczych.
Natomiast jako wady wskazuje się trudną ocenę narażenia, wykonanie badania z nieuwzględnieniem czasowości wydarzeń oraz brak szansy bezpośredniego pomiaru ryzyka względnego.
O badaniach kohortowych
Badania kohortowe umożliwiają dynamiczną obserwację w czasie, ocenę narażenie w okresie, który poprzedzał wystąpienie zdarzenia, wskazanie zapadalności, a także pomiar ryzyka względnego. Jako znaczące wady badania wyróżnia się:
- wysoki koszt przeprowadzenia badania;
- długi czas obserwacji;
- możliwość odejścia badanych.
Kilka słów o badaniach retrospektywnych
O badaniach kliniczno-kontrolnych jako typie badań obserwacyjnych można powiedzieć, że charakteryzuje je mały koszt badania, zaś same w sobie dotyczą etiologii rzadkich chorób. Dodatkowo wyróżnia je:
- małą liczbę badanych;
- dokładna diagnoza chorób;
- ograniczona informacja o narażeniu;
- niebezpieczeństwo zaistnienia błędu systematycznego;
- konieczność dokładnego doboru grupy referencyjnej.
Badanie trochę inne...
W badaniach ekologicznych uwzględnia się grupę, a nie jednostkę. W skutek czego pozyskane dane analizowane są na poziomie grupowym. Charakteryzuje ich nisko koszt oraz umożliwienie tworzenia hipotez badawczych. Natomiast w badaniu tym może nastąpić nadużycie w procesie interpretacji.
Skuteczność omówionych badań
Powyżej przedstawione badania obserwacyjne można sklasyfikować pod względem wartości dowodowej wyników. W takim aspekcie najmniej skuteczne okazują się być badania ekologiczne, następnie nieco lepiej prezentują się badania przekrojowe i kliniczno-kontrolne. Natomiast najlepiej wypadają badania kohortowe.
Autorzy opracowania: Bożena Wiesiołek (tekst), Przemysław Wołowiec (grafika)